Внимание! Информация на этой странице не актуальная

Виставка "Поза словами"

Виставка "Поза словами"


Запрошуємо самим подивитись і зрозуміти роботи на нашій виставці «Поза словами»: як діти побачили свою тілесну природу, вікно у свій внутрішній світ і як вони захищаються від травматичних переживань.

 

На початку 20-го століття Людвіг Віттгенштайн висловив дві знамениті тези, які ототожнили світ навколо нас з мовою всередині нас. По-перше, сказав він, лише мова відображає світ, і це тому, що структура мови така сама як структура існуючого світу. А по-друге, слід мовчати про те, про що не маємо змоги висловити у словах. Наслідком цього - скажемо ми - стала сучасна культура, повністю залежна від штучної та спрощеної комп’ютерної мови.

Штучний інтелект думає, рахує, пише, грає, жартує, малює, творить музику і розмовляє. І все це, дякуючи універсальній для усіх культур, штучно створеній мові цифр. Можливо єдине, чого він ще не має – це образної уяви, якою думають діти.

У зовсім недавній розмові з провідним американським психологом і психотерапевтом, Джоном Арденом (John Arden), під час його семінару у Львові, якраз і виникла подібна думка. То ж, чи не є так, що діти, допоки ще не засвоїли «дорослої» та впорядкованої мови, здатні мати складні судження, але – поза словами. Вони вміють це робити образами і уявою.

Виставка, яку ми пропонуємо, не є лише спробою показати так зване наївне і спонтанне дитяче мистецтво, створене у спеціальних арт-терапевтичних умовах Простору РаДіти. Адже ми вже демонстрували роботи дітей батьки яких воюють на Сході України у Музею визвольної боротьби в Києві, у Нью Йорку в приміщенні ООН, а ще – на інтернаціональному конгресі з групового психоаналізу у Берліні (2017 рік). Ці виставки мали на меті донести до загалу наш досвід опрацювання психологічного стану і опрацювання дітьми травматичних переживань, пов’язаних із наслідками війни. У них ми намагались показати, що умови захищеного і підтримуючого терапевтичного простору – Простору РаДіти – створюють необхідні «ритуалізовані» умови для вивільнення образного відображення того, як діти дають собі раду зі складними переживаннями власних цінностей іч перспектив. А це були діти здебільшого від 6-и до 12-ти років. Тобто до віку, коли, згідно психологічних досліджень, ще не сформована структура абстрактно-логічного мислення і мови.

До двох попередніх виставкових колекцій, на яких діти відображали себе у вигляді обмальованих контурами розпростертих тіл в натуральну величину (експозиція «Тіла. Інтимний простір дитини»), а також через вираз власних очей (експозиція «Очі. Під поглядом єства»), ми цього разу додаємо третю – «Маски».

Кожна колекцій є результатом роботи з окремими групами дітей і у різний час. Але вони об’єднані – як це ми починаємо розуміти тепер – спонтанним «непрофесійним мистецтвом», спільним знаменником якого є уява, яка виявляє себе поза словами.

Здавалось би, що тут такого особливого? Усі експерименти з наївним дитячим чи навіть дорослим мистецтвом - не кажучи вже про арт- терапевтичні здобутки – між собою подібні і викликають подібні враження: як можуть – так і зображають. А вже справа інтерпретації і розуміння цих наївних колекцій залежить від глядачів.

 


Возраст

0+


Телефон

+380 (67) 672 74 64


Ссылки


Адрес

Львов
вул. Вірменська, 35