Виставка «Традиція. Made in Ukraine» (декоративний розпис з музейної колекції) експонується у музейній галереї «квARTира» в рамках проголошеного Року українського декоративного мистецтва
З давніх давен людина прагнула прикрасити своє оточення. Вона наносила візерунки на одяг, речі, виготовлені для господарчих потреб чи хатнього вжитку, прикрашала й саме житло. Дослідники вважають, що ці зображення мали ще одне важливе призначення – захистити себе й своє житло від злих духів, нещасть і т. ін. Згодом малюнки стали робити на аркуші паперу, це так звані «мальовки», й наклеювати на стіну в необхідних місцях. З часом розпис, остаточно відірвавшись від стіни та втративши свою ужиткову функцію, перетворився на самостійний вид мистецтва – декоративний розпис.
В Україні сформувалося кілька традиційних осередків цього виду народної творчості: петриківський, косівський, опішнянський, васильківський, яворівський, самчиківський. А також з’явилися майстри, з яскраво вираженою індивідуальністю. Сучасні автори декоративного розпису здебільшого прагнуть до самовираження, що не виключає спорідненості із традиційним мистецтвом. Самодіяльні та професійні українські майстри продукують нові оригінальні концепції та прийоми розпису, забезпечуючи спадкоємність традицій і невпинну еволюцію українського мистецтва. Це, зокрема, можна простежити і на основі фондової колекції Хмельницького обласного художнього музею.
Колекція декоративного розпису ХОХМ демонструє одні з кращих здобутків народного мистецтва. Так, самчиківський розпис представлений іменами Олександра Пажимського та Бориса Шнайдера, петриківка – іменами Марфи Тимченко, Зої Пасічної, Василя та Анни Соколенків. Самобутністю в українському мистецтві визначається творчий доробок Тамари Гордової, Галини Рідної, Параски Хоми. Не менш цікаві розписи, що збагатили музейну збірку не так давно – це роботи Ганни Єрменчук-Гручман, що асоціюються з традиційним косівським розписом. Прикрашають збірку декоративного розпису твори всесвітньовідомої майстрині Марії Приймаченко.
Виставка діятиме протягом березня.
Возраст
8+
Телефон
+38 (0382) 65-21-28;
+38 (068) 529-25-49.